Национална пещерна експедиция „Терра - Бесика” 2022

  1. География на района

 

Географски координати

41°53′44″ с. ш.24°01′18″ и. д.

 

Баташка планина е мощен планински рид с централно местоположение в Западните Родопи, между долините на реките Чепинска, Девинска и Въча, на територията на области Пазарджик и Смолян.

Планината има форма на изпъкнала на юг дъга с дължина около 60 км и ширина до 15-20 км и площ около 250 km2. На запад и югозапад долината на Чепинска река и поредица от високи седловини я отделят от Велийшко-Виденишкия дял на Западните Родопи. На северозапад и север склоновете ѝ постепенно потъват в Чепинската и Баташката котловина, а след това долината на Стара река я отделят от рида Къркария и Бесапарските ридове. На изток дълбоката долина на река Въча я отделя от рида Чернатица, а на юг каньоновидната долина на Девинска река — от Девинска планина. Планината се състои от три обосибени части (ридове): на запад Сюткя (най-висок и най-голям), в средата Баташки рид (Снежнижка част) и на североизток Равногор (най-малък и най-нисък). Климатът е планински с преходноконтинентално влияние. По северните склонове се проявява Фьон. от планината водят началото си два големи десни притока на Марица — Чепинска (с десния си приток Мътница) и Стара река (с десния си приток Равногорска река) и левите притоци на Въча — Девинска река и Гашня.

 

М. КАЧАКОВ ЧАРК - местност с надморска височина около 1200 м, намира се на окло 14 км. от град Ракитово придвижването е по асфалтов път. Там има стопански постройки, горски вили и бараки, стопанисвани от ДГС – Ракитово. На Качаков чарк има ток и вода( точката в синьо). На около 1 км. от него е ловна хижа ЧУКУРА. 

Точките в червено показват приблизителното место положение на проучваните пещери и пропасти.

  1. Геология на района.

Билните части се издигат на 1800-2000 м и имат плосък релеф с единични изолирани върхове: Голяма Сюткя (2185,8 м), Баташки снежник (2081,9 м), Малка Сюткя (2078,7 м) и др. Средна надморска височина около 1500 м. Изградена е от гнайси, гранити, мрамори и олигоценски риолити. Широко развитие имат карстовите форми: пещери ("Снежанка, Лепеница и др.)", карстови и минерални извори.

  1. Хидрогеоложки проучвания на района.

От д-р. Сим. Кереков и инж.-геолог П. Манчев

      „Районът от р. „Селкюприя“(язовир „Тошков чарк) до извора „Клептуза“ при Велинград се изгражда от кристалинния цокъл на Родопския масив и отчасти от риолит и  кватернерни седименти. В нашият случай представлява по-голям интерес  кристалинът,представен от високо кристалинни  гнайси и шисти и добре изкристализирали  мрамори  и мраморизирани долмитни варовици. В проучения район мраморите образуват ивица с дължина 35км. и широчина 3км., която започва  от  извор „Топлика“ в чашката на язовира „Тошков чарк“ и стига до извора „Клептуза“ при Велинград. По- чисти от прослойки са мраморите само в двата края на ивицата където тя има по-голяма широчина.В северозападния  край на ивицата мраморите са добре и напълно изкристализирали- бели и едрозърнести или сивобели и по-дребнозърнести.Около  реките „Бежаница“ и „Чокура“ се срещат  и мрамори, преминаващи в циполини.“

   При хидрогеоложките проучвания  правени през 1955г-1956г. разполагаме с следните геоложки бележки.

    За да се обясни първоначалната поява на вода с малко осоляване в извор „Клептуза“, е необходимо  да се приеме наличието на отделен канал в десния бряг на р. „Чокура. Това се потвърждава и от съществуващите карстови форми и губилища по този бряг, особено губилището  при обекта „Чокура“, където посоката на  губещата се вода е към десния бряг.Водата, която циркулира по този канал, навярно е в малко количество в сравнение с отока  на големия извор.В  този подземен карстов канал, дължината на който по права линия от губилището до извора  е около 10км, водата се е движила със средна скорост 540м/час. Ако се опитаме да изчислим „коефициента на филтрация“, получаваме минимална стойност 13000м/24 часа.Това вече не е никаква „филтрация“, а направо  свободно протичане и очевидно понятието „коефициент на филтрация“ и свързаните с него представи и изчисления.

  1. История на проучването през 2022г.

      От 02 до 06 септември се проведе Национална пещерна експедиция „Терра Бесика – 2022”. Тя бе единадесета по ред за района на град Ракитово и бе организирана от пещерняците от Българско пещерно дружество Ракитово. В нея взеха участие 36 души на  пещерни клуба, от различни краища на страната, както и колегата от Гърция – Георгиос Кирис: 

БПД – Ракитово;

ПК Хелектит – София;

ПК Мрак – Етрополе;

СК Веслец – Враца.

СК Пълдин – Пловдив.

Българско пещерно дружество.

ТД  Купена – Пещера.

СПК Академик - София

Българска федерация по спелеология

Експедицията продължи 5 дни. Базовият лагер на пещерняците бе разположен в ловния дом на ДГС Ракитово, местност Качаков чарк.

Програмата стартира на 03.09.2022г.

Най-голямото предизвикателство по време на експедицията си остана пещерата Ледникът, защото имаше предположение, че пещерата продължава срещу течението на основната река, след снишаването на тавана.Като в същото време трябваше да се проучи втората река (приток), за продължение. Пещерняците се заеха с проучването и картирането на пещерата. В следващите дни се заеха с разчистването,разширяването и проникването в нови части на пещера Здравец. Картиране на пещера Бигорна,както и разчистване, продължение на пещера Малката паничка  и пещера Паничката .Работа на терен, заснемане входовете на повечето пещери и набиране на снимков материал. 

       С проучването и картирането на пещера Ледникът се заеха четири работни групи състав: Ангел Гагов, Атанас Георгиев, Росен Писков, Петър Делчев,Андрей,Златина Георгиева,Георгиос Кирис, Йонко Ангелов, Ивайло Бачев, Ивайло Чичев, Тим Браухле, Александър Стоев, Асен Сотиров,Симона Сотирова, Венцислав Николов . Картирането и проучването на пещерата отне девет часа и половина.

     На  пещерата Здравец, работиха : Даниела Проданова, Муса Еюпов, Валентин Тодоров,Дуейн Доран, Йонко Ангелов, Ивайло Бачев, Ивайло Чичев,Милен Марков,Радослава Петкова, Ангел Гагов, Иван Кафеджиев, Тим Брауле, Стойчо Зарев. Три дни те разчистваха и разширяваха от  входа на вътре в пещерата.

 

         

         Паничката и малката паничка разчистваха: Алексей Жалов, Веселка Проданова, Стела Кючукова, Нора Гагова, Мария Гагова, Николай Проданов, Стойчо Зарев. Два дни работа по обекта.

       Дуейн Доран, Тим Браухле – картираха Бигорната пещера.

       Работа на терен, снимачен екип за заснемане на входовете на пещерите: Милен Марков, Радослава Петкова и Ваньо Гьорев .

       Отговорници за нашата храна, комфорт и уют в базовия лагер: Яна Гьорева, Стела Кючукова, Добромира Зарева, Ваньо Гьорев, Нора Гагова, Цветелина Ангелова.

 Експедицията отбеляза единадесет години неуморен труд и постоянство.

 

     В тази експедиция се изпълниха няколко задачи:

- Проучени и картирани  нови части в  пещера Ледникът –  40 метра продължение .

- Разширено и разчистено в Здравец – за сега около 20 метра.

- Обходен  терен и  събиран е  снимков материал от  всички входове на пещерите.

-  Разчистен голям участък в  пещера Паничката, продължение в Малката паничка  около 1 метър.

    Забележка: По време на “Терра Бесика 2022“ с доста труд  се свърши много, но и много предстои.

Работа за предстоящи пещерни експедиции:

Пещера Ледникът разширяване и продължаване напред в три посоки( напред в основната галерия, напред по течението на реката и срещу течението на втората река).

 Здравец- продължава разчистването на  чакъл и камъни, надолу и напред.

 Пещера Паничката -  продължава разчистване от наносен материал (пясък,глина, чакъл и камъни),за работни групи отделящи време през годината.

                    

 

                                                                                Изготвил:

                                                    Българско пещерно дружество Ракитово

 

 

 

Дата: 16.10.2022г.

Гр. Ракитово.        

 

 

 

Този сайт е създаден по проект на Министерство на околната среда и водите, Регионална инспекция по околната среда и водите гр. Пазарджик.
Програмата за изпълнение е „ Политики за младежта в сферата на околната среда.“
© 2022 cavingrakitovo.eu Всички права запазени.