Дата на провеждане  от 18.09.2020 г. до 22.09.2020 г.

„90 години пещерно дело Ракитово“

    Българско пещерно дружество Ракитово домакин организатор на поредната национална пещерна експедиция “TERRA - BESSICA”2020, проведена в гр. Ракитово, местност „Качаков чарк“, базов лагер разположен в и около вилата на ГС.Ракитово.

КАРСТОВИТЕ  ВОДИ между БЕГЛИКА и ВЕЛИНГРАД

От д-р. Сим. Кереков и инж.-геолог П. Манчев

      „Районът от р. „Селкюприя“(язовир „Тошков чарк) до извора „Клептуза“ при Велинград се изгражда от кристалинния цокъл на Родопския масив и отчасти от риолит и  кватернерни седименти. В нашият случай представлява по-голям интерес  кристалинът,представен от високо кристалинни  гнайси и шисти и добре изкристализирали  мрамори  и мраморизирани долмитни варовици. В проучения район мраморите образуват ивица с дължина 35км. и широчина 3км., която започва  от  извор „Топлика“ в чашката на язовира „Тошков чарк“ и стига до извора „Клептуза“ при Велинград. По- чисти от прослойки са мраморите само в двата края на ивицата където тя има по-голяма широчина.В северозападния  край на ивицата мраморите са добре и напълно изкристализирали- бели и едрозърнести или сивобели и по-дребнозърнести.Около  реките „Бежаница“ и „Чокура“ се срещат  и мрамори, преминаващи в циполини.“

   При хидрогеоложките проучвания  правени през 1955г-1956г. разполагаме с следните геоложки бележки.

    За да се обясни първоначалната поява на вода с малко осоляване в извор „Клептуза“, е необходимо  да се приеме наличието на отделен канал в десния бряг на р. „Чокура. Това се потвърждава и от съществуващите карстови форми и губилища по този бряг, особено губилището  при обекта „Чокура“, където посоката на  губещата се вода е към десния бряг.Водата, която циркулира по този канал, навярно е в малко количество в сравнение с отока  на големия извор.В  този подземен карстов канал, дължината на който по права линия от губилището до извора  е около 10км, водата се е движила със средна скорост 540м/час. Ако се опитаме да изчислим „коефициента на филтрация“, получаваме минимална стойност 13000м/24 часа.Това вече не е никаква „филтрация“, а направо  свободно протичане и очевидно понятието „коефициент на филтрация“ и свързаните с него представи и изчисления съвсем не са на място.“  

   В тазгодишният формат на експедицията взеха участие над 50 пещерняци, приятели и съмишленици, за които пет дни бяха изпълнени с неуморен труд, положителни емоции и празненства.Работните  групи изцяло покриха експедиционната програма.

 

        Пещера „Ледникът“.                         

      „Заревата“ пещера.

       Губилището на м.Ремово.

      Терени обходи и снемане на GPS – координати.

Хронология в дни и участници:

Първи ден: 18.09.2020г.(петък) Пещерен обект, пещера „Ледникът“, снемане на координати, карта, антена.Участници Даниела Първанова- ПК“Веслец“- Враца, Лъчезар Ковачев-ПК „Пълдин“- Пловдив, Иван Кафеджиев, Тодор Марков- БПД  Ракитово.

Задачи:

Снемане на данни на пещерата и изграждане на антена,  с цел проследяване развитието и посоката на пещерата -  главен картировач   Лъчезар Ковачев (СК „Пълдин“ – Пловдив).        Губилището на м. Ремово:

  Голямото пропадане,в което основно се губят водите на реката, която се появява през пролетта при  снеготопенето в м. Ремово. Прокопан е 16 метров отвесен тунел. Участници : Ивайло Найдов, Дуейн Доран, Стойчо Зарев.

Задачи:

Разчистване на наноса във вътрешността от кал, камъни и чакъл.

Свършена работа:

Продължение  2 метра надолу по пътя на водата.

       „Заревата пещера“, намираща се на десният бряг на река „Чукура“, на прекият път за м. Ремово, от дясната страна на пътя в основата на скалния венец. Малка пещера, която се развива по посока надолу и в билото на м. „Бейова страна“. Участници: Ивайло Чичев, Йонко Ангелов ( БПД), Ангел Гагов (БПД –Ракитово).

Задачи:

Разчистване на пещерата надолу и напред от глина, пясък и чакъл.

Ден втори  19.09.2020 г. ( Събота):

Пещера „Ледникът“. Участници: Ангел Гагов,  Златина Георгиева и Атанас Георгиев (БПД – Ракитово).

Задачи:

Разчистване на тесният участък по течението на подземната река.

Организирано тържество в центъра на град Ракитово по- случай  „90 години организирано пещерно дело но в Ракитово“.  Началото на юбилея бе в 16:00 часа с представяне на фото изложба пред читалище „Будилник“. Събралите се участници на събитието разгледаха изложбата под  наслов  „ 90 години пещерно дело в Ракитово“, състояща се от 3 части и 27 платна със снимки и 10 портрета.Първата част  е съставена от  14 снимки ретро-фото изложба.Втората част 10 портрета на основатели и членове на Първо българско пещерно дружество клон Ракитово.Трета част представлява 13 платна със  снимки от съвременният пещерен  живот на Българско пещерно дружество Ракитово. Снимки разказващи за националните пещерни експедиции, “TERRA-BESSICA” Ракитово,националният пещерен формат разработен  за обучение на деца и юноши, “SeleoLab”- Ракитово.Фотоси от ежедневното обучение и практики на ракитовските млади пещерняци , проявите на нашата организация извън България. Нашите гости от чужбина, които са посетили пещерният район на Ракитово.Снимки от входовете на новооткритите пещери,част от точното местонахождение на пещерите зафиксирани в  Гугъл мапс. Представена от Стойчо Зарев. Във фоайето на читалище „Будилник“ Ракитово бе разположена фото изложба „ 90 Години пещерно движение в България“.На сцената голямото събитие откри  СКНТ“Силивряк“-Ракитово с танцов ръководител Светлана Стоева.По-късно, Стойчо Зарев, Ивайло Найдов и д-р. Хелиана Дундарова представиха презентации, за работата на клона в Ракитово през последните 90 години, микробиология и живота на прилепите в нашия район. Гвоздей на юбилея бе пред премиерата на приключенският  филм на Българско пещерно дружество, с заглавие „ Пътешествие до недрата на Лаос“,представен от оператора     Тодор  Николов.

Трети ден:20.09.2020г.(понеделник) Работна група-теренен обход  в състав Алексей Жалов(БПД), Дуейн  Доран,Тодор Марков, Стойчо Зарев(БПД Ракитово).Цел, проучване  и локализиране на входове и стари губилища, снемане на GPS-координати по- поречието на река „Чокура“,след пещера „Лепеница“в територията на град Велинград .Резултати: проучени и локализирани два карстови извора, разчистен малък вход намерен от младия пещерняк Тодор Марков, намиращ се на 4,5 км. от пещера „Лепеница“,разположен на десният бряг на „Бежанска река“.Снети данни на нова пещера с дължина около 15 м. която е образувана изцяло в „бигор“.Намира се  от левия бряг  на  река „Бежаница“ в близост до асфалтовия път и карстовия извор.

  Работна група в пещера „Ледникът“,участ ници- Ангел Гагов(БПД Ракитово),Борислав Бориславов(СК „Пълдин“- Пловдив).

Задачи: Двамата трябва да преминат  тесният участък между две стени срещу течението на реката.Резултат, Борислав Бориславов от СК „Пълдин“-Пловдив, успява да преодолее стеснението и да продължи в нови части по реката, която след стеснението се разширява около 1,50м. с височина  на галерията около 20м.Преминава два наклонени водопада и достига до трети, който 3-4м. висок,той навлиза около 500м.  и се връща обратно, но пещерата продължава още и няма край за сега. Новите части в пещерата са богато наситени  с красиво оформени вторични пещерни образования сталактити, сталагмити, сталактони и драперии.

Четвърти ден 21.09.2020г.(понеделник).Работна група теренен обход, участници Ваньо Гьорев,Алексей Жалов, Ема Коларова,Яна Гьорева(БПД), Георги Срънчалиев, Стойчо Зарев (БПД Ракитово).

Цел: Проучване на нови пещерни обекти и локализиране на въртопи, валопи в района на м. „Андонови дупки“, м. „Димов чарк“ и м. „Чокурска поляна“.Резултати, набелязаха се нови пещерни обекти с цел по- следващи проучвания, разгледа се и пещера „Магда“.

    Забележка: По време на “TERRA-BESSICA” 2020 доста работа  се свърши, но и много предстои. Цели и задачи за предстоящи пещерни експедиции:

Пещера „Ледникът“- разширяване и продължаване напред в три посоки( напред в основната галерия, напред по течението на реката и срещу течението на реката).

 „Заревата пещера“- продължава разчистването на пясък чакъл и камъни, надолу и напред.

Губилището на м. Ремово-  продължава разчистване от наносени материали (пясък, чакъл и камъни), но ще се чака силната вода на реката , която се появява при снеготопенето и силните пролетни дъждове.        

Този сайт е създаден по проект на Министерство на околната среда и водите, Регионална инспекция по околната среда и водите гр. Пазарджик.
Програмата за изпълнение е „ Политики за младежта в сферата на околната среда.“
© 2022 cavingrakitovo.eu Всички права запазени.