Проведената пещерна експедиция TERRA – BESSICA” 2021

Дата на провеждане  от 03.09.2021 г. до 06.09.2021 г.

„10 години пещерно дело TERRA-BESSICA

      Българско пещерно дружество Ракитово домакин организатор на поредната национална пещерна експедиция “TERRA - BESSICA”2021, проведена в гр. Ракитово, местност „Качаков чарк“, GPS координати   41°56'11.4"N 24°02'38.9"E, базов лагер разположен в и около вилата на ГС.Ракитово.

КАРСТОВИТЕ  ВОДИ между БЕГЛИКА и ВЕЛИНГРАД

От д-р. Сим. Кереков и инж.-геолог П. Манчев

      „Районът от р. „Селкюприя“(язовир „Тошков чарк) до извора „Клептуза“ при Велинград се изгражда от кристалинния цокъл на Родопския масив и отчасти от риолит и  кватернерни седименти. В нашият случай представлява по-голям интерес  кристалинът,представен от високо кристалинни  гнайси и шисти и добре изкристализирали  мрамори  и мраморизирани долмитни варовици. В проучения район мраморите образуват ивица с дължина 35км. и широчина 3км., която започва  от  извор „Топлика“ в чашката на язовира „Тошков чарк“ и стига до извора „Клептуза“ при Велинград. По- чисти от прослойки са мраморите само в двата края на ивицата където тя има по-голяма широчина.В северозападния  край на ивицата мраморите са добре и напълно изкристализирали- бели и едрозърнести или сивобели и по-дребнозърнести.Около  реките „Бежаница“ и „Чокура“ се срещат  и мрамори, преминаващи в циполини.“

   При хидрогеоложките проучвания  правени през 1955г-1956г. разполагаме с следните геоложки бележки.„ За да се обясни първоначалната поява на вода с малко осоляване в извор „Клептуза“, е необходимо  да се приеме наличието на отделен канал в десния бряг на р. „Чокура. Това се потвърждава и от съществуващите карстови форми и губилища по този бряг, особено губилището  при обекта „Чокура“, където посоката на  губещата се вода е към десния бряг.Водата, която циркулира по този канал, навярно е в малко количество в сравнение с отока  на големия извор.В  този подземен карстов канал, дължината на който по права линия от губилището до извора  е около 10км, водата се е движила със средна скорост 540м/час. Ако се опитаме да изчислим „коефициента на филтрация“, получаваме минимална стойност 13000м/24 часа.Това вече не е никаква „филтрация“, а направо  свободно протичане и очевидно понятието „коефициент на филтрация“ и свързаните с него представи и изчисления съвсем не са на място.“ 

     В тазгодишният формат на експедицията взеха участие 43 пещерняка,от различни пещерни клуба, приятели и съмишленици от София, Пловдив,Варна,Русе,Севлиево,Перник,Враца,Етрополе,Велинград,Добърско и Ракитово, за които  дните  бяха изпълнени с неуморен труд и положителни емоции. Работните  групи изцяло покриха експедиционната програма.

 

       - Пещера „Лепеница“.             

       -  Пещера „Ледникът“.

       - Губилището  в м.Ремово.

       - Терени обходи и снемане на GPS – координати.

       -  Разчистване и продължаване в други пещери.

Хронология в дни и участници:

  1. Първиден03.09.2021г.(Петък) Губилището на м. Ремово: Голямото пропадане,в което основно се губят водите на реката, която се появява през пролетта  при  снеготопенето в местност Ремово. Прокопан е 16 метров отвесен тунел. Участници : Тодор Марков, Иван Кафеджиев, Ангел Гагов, Валентин Тодоров, Стойчо Зарев.

   Задачи:

Разчистване на наноса във вътрешността от кал, камъни и чакъл.

  Свършена работа:

Продължение  2 метра надолу по пътя на водата.

   Разчистване на пещерата надолу и напред от глина, пясък и чакъл.

  -  Дупката в местност „ Качаков чарк“. Обекта се  намира на границата с почивната  станция на бившият завод за конфекция „Витоша“. Разчистени и обрушени големи надвиснали скали. Участници: Валентин Тодоров, Ангел Гагов, Стойчо Зарев, Иван Кафеджиев.

  Задачи:

Разчистване на камъни във вътрешността на блокаж от камъни.

  Свършена работа.

Разширяване на отвора навътре.

    

  1. Ден втори 04.09.2021 г. ( Събота)

    -  Пещера „ Ледникът“. Входа на пещерата е разположен в десния бряг на река „ Чокура“ намиращ се на 1,5 км. от входа на пещера „Лепеница“. Участници в работни групи: Валентин Тодоров, Мирослав Минков, Камен Бонев, Ангел Гагов, Йордан Йорданов, Юлиян Глушков, Цветан Остромски, Йонко Ангелов, Ивайло Чичев, Ивайло Бачев.

 Задачи:

Разчистване на тесняка по течението на подземната река.Проверка  на утайник в най-ниската точка на пещерата , евентуално продължение и нови части.

 Свършена работа:

Групата при утайника, успяха да го преминат и установиха, че няма продължение. Другата работна група успя да разшири напред и в страни стеснението при реката, но не успяха да го преодолеят и да преминат в нови части.

 - Теренен обход и пещера „Паничката“, проучване и оглед за нови входове и пещерни обекти по поречието на река „Чокура“. Разчистване на пещерата „ Паничката“от нанос навътре. Участници: Алексей Жалов, Виолета Попова, Веселка Проданова, Николай Проданов.

 Задачи: Теренно проучване и разчистване напред в пещерата.

 Свършена работа: Извършен бе огледа, но от групата не се установиха нови пещерни обекти и входове.

- Пещера „Лепеница“, снемане на данни и прекартиране на цялата пещера,за нова актуализирана карта. Тъй като старата карта е направена  от главен картировач Петър Трантеев- ПК „Академик“, през 1972г.Таз годишни участници: Мирослава Христова(Мими), Лъчезар Ковачев,Тодор Марков, Мирослава Христова, Албена Атанасова.

 Задачи: Снемане на данни на пещерата за изготвяне на актуална карта.

 Свършена работа:  Групата бе разделена на две под групи

  1. Трети ден:05.09.2021г.(неделя)

        -  Пещера „Лепеница“,

    Задачи:

  1. Четвърти ден 06.09.2021г.(понеделник).

    Забележка: По време на “TERRA-BESSICA” 2021 доста работа  се свърши, но и много предстои. Цели и задачи за предстоящи пещерни експедиции:

  -Пещера „Ледникът“- разширяване и продължаване напред в три посоки( напред в основната галерия, напред по течението на реката и срещу течението на реката).

  -Губилището в м. Ремово-  продължава разчистване от наносни материали (пясък, чакъл и камъни), но да се изчака силната вода на реката , която се появява при снеготопенето и силните пролетни дъждове.        

Този сайт е създаден по проект на Министерство на околната среда и водите, Регионална инспекция по околната среда и водите гр. Пазарджик.
Програмата за изпълнение е „ Политики за младежта в сферата на околната среда.“
© 2022 cavingrakitovo.eu Всички права запазени.