SpeleoLab 2024
- Детайли
от 06. 06. до 09. 06. 2024г.
Базов лагер,вилата на ДГС – Ракитово,координати: 41°56'11.4”N 24°02'38.9"E(41.936489, 24.044149) – вилата разполага с кухня, баня, тоалетна и пет стаи с дванадесет места за спане. Беседка за лагерен огън и голям терен за палатково лагеруване.
SpeleoLab- ежегодно пещерно събитие от календарния план на Българско пещерно дружество, ориентирано основно към обучение и занимания с младежи и деца от различни възрастови групи.
Основни задачи:
1. Запознаване с карстовия район на Ракитово и проникване в някои от пещерите.
- „Под калето“
- „Паничката“
- „Властелина“
- „Лепеница“
- „Ледникът“
2. Теренни обходи в търсене на нови пещерни обекти – дупки, входове на пещери.
3. Тренировки:
- Връзване на възли.
- запознаване с ТЕВ – техника на еденичното въже.
4. Прожекции на филми, клипове и презентации.
5. Тематични игри и фото изложби.
Участие на Банско – Филм – Фест 2023
- Детайли
От 23 до 26 ноември,Българско пещерно дружество и Българско пещерно дружество Ракитово отново взеха активно участие в организацията на Банско-филм-фест 2023г. - едно успешно международно събитие.
Национална пещерна експедиция „Терра Бесика – 2023”
- Детайли
Национална пещерна експедиция „Терра Бесика – 2023”
- География на района
Географски координати |
41°53′44″ с. ш.24°01′18″ и. д. |
Баташка планина е мощен планински рид с централно местоположение в Западните Родопи, между долините на реките Чепинска, Девинска и Въча, на територията на области Пазарджик и Смолян.
Планината има форма на изпъкнала на юг дъга с дължина около 60 км и ширина до 15-20 км и площ около 250 km2. На запад и югозапад долината на Чепинска река и поредица от високи седловини я отделят от Велийшко-Виденишкия дял на Западните Родопи. На северозапад и север склоновете ѝ постепенно потъват в Чепинската и Баташката котловина, а след това долината на Стара река я отделят от рида Къркария и Бесапарските ридове. На изток дълбоката долина на река Въча я отделя от рида Чернатица, а на юг каньоновидната долина на Девинска река — от Девинска планина. Планината се състои от три обосибени части (ридове): на запад Сюткя (най-висок и най-голям), в средата Баташки рид (Снежнижка част) и на североизток Равногор (най-малък и най-нисък). Климатът е планински с преходноконтинентално влияние. По северните склонове се проявява Фьон. от планината водят началото си два големи десни притока на Марица — Чепинска (с десния си приток Мътница) и Стара река (с десния си приток Равногорска река) и левите притоци на Въча — Девинска река и Гашня.
Прочетете още: Национална пещерна експедиция „Терра Бесика – 2023”
SpeleoLab 2023 Ракитово. Училище за млади пещерняци.
- Детайли
От 28.05. до 29.05.2023г. В района на гр. Ракитово се проведе поредната пещерна проява от календара на Българско пещерно дружество. Два дни в свят без Интернет и технологии, телефони и всякакви други устройства! Два дни в пряк контакт с природата, с деца и родители от различни краища на България- Пловдив, Варна, София, Разлог, Ракитово, Баччево... около лагерния огън, забава с настолни игри и търсене на скрити съкровища!
Прочетете още: SpeleoLab 2023 Ракитово. Училище за млади пещерняци.
О Т Ч Е Т ЗА 2022 ГОДИНА
- Детайли
БЪЛГАРСКО ПЕЩЕРНО ДРУЖЕСТВО РАКИТОВО
О Т Ч Е Т
за работата на Българското пещерно дружество Ракитово през 2022 г.
Към днешна дата общия брой на членовете е 40 члена, като 36 от тях редовни , 3 са ученици и 1 почетен член посмъртно Петър Атанасов Гелин .
- Административна дейност:
През изтеклия период УС на БПД Ракитово проведе множество обсъждания на текущи въпроси, по които вземане съответните решения с гласуване и протоколи.
Фейсбук-страницата на дружеството бе активно допълвана с новите информации за дейността ни, както и с множество интересни материали засягащи света на пещерите и спелеологията. Към 30.04.2023 г. имаме над 1300 последователи, които следят развитието на нашата страница.
На Коледа в Лепеница
- Детайли
На Коледа в Лепеница
На връх Коледа (26/12/2022) беше извършен зимен мониторинг на прилепите в пещера Лепеница по проект “Ролята на пещеролюбивите видове прилепи в България като вектор и резервоар на европейски вируси на бяс“ и „Живот под един покрив“. Заедно с гл. ас. д-р Хелиана Дундарова от ИБЕИ-БАН в преброяването се включиха Стойчо Зарев от Българско Пещерно Дружество и Николай Божанов, Суткя Ракитово.За щастие топлото за периода време не беше повлияло съществено хибернацията на летящите бозайници и бяха установени четири вида. По-правило с най-голям процент беше колонията на Големия подковонос (Rhinolophus ferrumequinum) следвана от тази на Малкия подковонос (Rhinolophus hipposideros).След положения труд участниците в преброяването се включиха в първия Коледен базар с ледена пързалка в гр. Ракитово.