ПЕЩЕРИТЕ НА РАКИТОВО

Територията на Община Ракитово и ДГС Ракитово е наситена с многопластово историческо наследство, намират се останки и артефакти от времето на неолита до съвременния свят. Гъста и разнообразна растителност, красиви гледки и панорамни местности. Релефът е високо и средно планински, изцяло попада в западната част на Родопа планина,като южната половина на общината е заета от северозападните, и най-високи части на Баташка планина а и най-високата точка на общината е връх Голяма Сютка /2186м/.

Там подножието на върха е разположено едно голямо мраморно поле с дължина около 35км. и в ширина на места около 3-4 км. През това мраморно поле минават три основни реки които събират няколко притока, от южната страна р.Ремчица, р.Чокура и на запад р. Бежаница, които са важна предпоставка за оформянето на пещерите и пещерните обекти.

В ракитовският пещерен район са разположени над 30 естествени и изкуствени пещери и пещерни обекти, галерии, губилища понори и негативни форми.

3
3
4
4
spisk na peseri
spisk na peseri
spisk na peseri 2
spisk na peseri 2
spisk na peseri 3
spisk na peseri 3
Местополужение на пещерите
Местополужение на пещерите
 
Powered by Phoca Gallery

Този сайт е създаден по проект на Министерство на околната среда и водите, Регионална инспекция по околната среда и водите гр. Пазарджик.
Програмата за изпълнение е „ Политики за младежта в сферата на околната среда.“
© 2022 cavingrakitovo.eu  All rights reserved.